W mediach pojawiły się informacje o złożeniu przez kolejnego wierzyciela wniosku o ogłoszenie upadłości spółki Cinkciarz.pl sp. z o.o., która prowadzi popularny kantor internetowy. Tym razem wniosek ma być w pełni opłacony. Jeśli Sąd nie dopatrzy się braków formalnych wniosku, należy spodziewać się w kolejnych tygodniach ogłoszenia upadłości Cinkciarz.pl. Spółka bowiem od wielu miesięcy nie realizuje swoich zobowiązań, w tym przede wszystkim nie wykonuje transakcji zleconych jej przez klientów.
Co w takiej sytuacji będą musieli zrobić wierzyciele Cinkciarza.pl, aby podjąć próbę odzyskania swoich pieniędzy?
W terminie 30 dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w portalu teleinformatycznym Krajowego Rejestru Zadłużonych (dalej jako: „KRZ”) wierzyciele będą musieli zgłosić swoją wierzytelność za pośrednictwem KRZ.
W zgłoszeniu wierzytelności należy wskazać między innymi: imię i nazwisko albo nazwę wierzyciela, numer identyfikacyjny w odpowiednim rejestrze oraz adres wierzyciela; określić wysokość wierzytelności; wskazać dowody stwierdzające wysokość wierzytelności; kategorię, do której należy zaliczyć wierzytelność; ewentualne zabezpieczenia związane z wierzytelnością; stan sprawy, jeśli co do wierzytelności toczy się postępowanie sądowe, administracyjne, sądowoadministracyjne lub przed sądem polubownym oraz wskazać numer rachunku bankowego wierzyciela. Co ważne, do zgłoszenia wierzytelności nie trzeba dołączać żadnych dokumentów na potwierdzenie istnienia wierzytelności, choć jest to rekomendowane, aby usprawnić proces weryfikacji zgłoszonej wierzytelności przez syndyka.
Aby wysłać zgłoszenie wierzytelności za pośrednictwem systemu KRZ, należy posiadać konto w KRZ. Założenie konta w KRZ nie jest skomplikowane, należy jednak dysponować profilem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Można również złożyć zgłoszenie wierzytelności przez profesjonalnego pełnomocnika: radcę prawnego, adwokata lub doradcę restrukturyzacyjnego. W takim przypadku nie będzie konieczne posiadanie przez wierzyciela konta w KRZ.
Przekroczenie 30-dniowego terminu do zgłoszenia wierzytelności od dnia obwieszczenia o ogłoszeniu upadłości nie wyklucza możliwości zgłoszenia wierzytelności w późniejszym terminie. Spóźnieni wierzyciele będą jednak musieli uiścić opłatę ryczałtową, która obecnie wynosi 1.239,94 zł. Opłata ta zwana jako zryczałtowane koszty związane ze spóźnionym zgłoszeniem wierzytelności jest zmienna i stanowi 15% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale poprzedniego roku, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Spóźnione zgłoszenie wierzytelności, od którego nie zostanie uiszczona opłata ryczałtowa, nie zostanie rozpoznane przez syndyka.
Podkreślić należy, że w podziale środków pieniężnych masy upadłości, które zostaną zgromadzone w toku postępowania upadłościowego, uczestniczyć będą co do zasady tylko ci wierzyciele, którzy skutecznie zgłoszą swoją wierzytelność.
Bez wątpliwości ogłoszenie upadłości spółki Cinkciarz.pl uprości proces dochodzenia wierzytelności od spółki od wierzycieli.
W przypadku, jeśli mają Państwo dalsze pytania odnośnie dochodzenia wierzytelności od spółki Cinkciarz.pl zapraszam do kontaktu.